Віртуальний некрополь української еміграції

Віртуальний некрополь української еміграції


На шляху становлення сучасної держави український народ не одну сотню років провів у складі різних державних утворень, пережив світові війни, революції і інші події, що спричинили не одну хвилю еміграції.  Найпомітніші результати таких процесів ми досі помічаємо в існуванні активних українських громад діаспори, що зберігають українську культуру і традиції, підтримують зв'язки з Україною не лише на рівні родинного спілкування, а і помітними проявами суспільного життя.

Окрім сучасних осередків діаспори еміграція природно спричинила і появу значної кількості поховань українців за межами сучасної держави Україна, а серед них і поховань когорт видатних особистостей.


Перші десятиліття незалежности держава докладала не надто активні зусилля до створення масштабної стратегії збереження і підтримки культурної спадщини. Та у кожної епохи свої виклики і усі великі зміни складаються з багатьох послідовних кроків. Так у 2014 році вже у ролі органу виконавчої влади в українському правовому полі виник Інститут національної пам'яті, що зосередив свою роботу над різноманітними проєктами збереження української історії.
У 2020 році УІНП поставив собі на меті створити інтерактивний продукт, себто не якусь сталу енциклопедію, не статичний офіційний документ, а власне продукт, за допомогою якого і Україна, як держава, і організації закордонних українців зможуть ефективно здійснювати взаємодію і роботу з пошуку, обліку і збереження поховань українців за кордоном.Оскільки поховання мають геопросторове розташування, то всі згадані потреби стали завданням для створення геоінформаційної системи.
Саме ГІС дозволяє пов'язати два важливих елементи: карту і базу даних аби можна було просто і швидко візуалізувати на карті інформацію про українців, які здебільшого у 20 столітті за різних обставин були змушені залишити територію України і опинилися поза її межами.
Команда проєкту працювала близь­ко трьох років, щоб зібрати наявні дані та узагальнити їх на єдиному ресурсі. За оцінками фахівців УІНП за межами України існує понад 250 тис. поховань представників української еміграції. Ці могили знаходяться на території різних держав, на всіх континентах (крім Антарк­тиди).