Метадані - буквально дані про дані. Звісно в пересічному житті звучить трохи занадто, та в світі важких наборів інформації саме метадані полегшують навігацію серед саме наборів, що можуть називатися однаково але бути створеними різними виробниками, з різною метою і звісно у різний час.

Саме для таких ситуацій були вигадані короткі але концентровані дані про дані, що містять той необхідний мінімум інформації про зміст набору, що допоможе обрати його, не завантажуючи і не розпаковуючи його попередньо.

Погодьтеся, що згадуючи аналогію класичних аналогових бібіліотек, приємніше і легше листати один компактний ящик з впорядкованими за абетковим показником картками, що містять найважливішу інформацію про видання, ніж бездумно бігати між нескінченними полицями, читаючи всі корінці книжок, що впорядковані за іншими принципами.

image.png Каталоги бібліотеки ім.Вернадського

Ось і метадані були покликані прискорити навігацію між наявними наборами даних, які з часом накопичуються і просто переглядати їх аби отримати уявлення про їх зміст стає складніше. Одна справа, якщо ви працюєте тільки з особистими наборами і впорядковуєте і зберігаєте їх за якоюсь власною логікою, та коли використання наборів виходить на рівень публічних сервісів, що можуть містити сотні наборів інформації, то виникає природна потреба їх каталогізації, фільтрації, прискорення їх пошуку за важливими параметрами за допомогою пошукових інструментів.

Оскільки наші програмні засоби створюються для використання даних згідно вимог вітчизняного законодавства, то за основу власних розробок ми беремо профіль метаданих для геоінформаційних сервісів НІГД.

Профіль метаданих для наборів геопросторових даних та метаданих для геоінформаційних сервісів НІГД включає відповідно 26 та 20 елементів із понад 400 елементів загального набору метаданих, визначених у ISO 19115-1:2014. Найменування і типи даних елементів метаданих відповідають міжнародним та національним стандартам:

  • ISO 19115-1:2014 "Географічна інформація. Метадані. Частина 1 - Основи";
  • ISO/TS 19115-3:2016 "Географічна інформація. Метадані. Частина 3 - XML схема реалізації для основних концепцій";
  • ISO 19157:2013 "Географічна інформація. Якість геопросторових даних".

image.png

Прикладні сервіси створення метаданих мають забезпечувати формування наборів метаданих в XML форматах за схемами, визначеними у міжнародному стандарті ISO/TS 19115-3:2016, формальний опис яких надається у відкритому доступі на офіційному сайті Міжнародної організації стандартизації (ISO) за посиланням.

Тож наші фахівці беручи за основу згадані вище стандарти розробили спеціальний віджет для створення метаданих наборів даних одразу в ГІС редакторі. Тепер користувачі мають можливість переглядати зміст метаданих про набір або створювати чи редагувати в разі їх недостатньої наповненості для пошукових інструментів. Такий функціонал значно полегшить роботу з наявними наборами чи при створенні нових, адже дозволяє прямо з редактора не тільки працювати з набором даних але і створити метадані до нього, не впустивши важливі параметри, що метадані мають містити за вимогами стандартів.

image.png

Користувачі мають можливість:

  • вказати назву набору,
  • визначити мову даних набору,
  • обрати наявного чи додати нового держателя даних,
  • обрати наявного чи додати нового виробника даних,
  • вказати спосіб подання даних об’єктів в наборі,
  • частоту оновлення даних набору,
  • додати текстовий опис,
  • додати файли для попереднього перегляду змісту метаданих.