Відповіді на хвилюючі питання з вебінару

Відповіді на хвилюючі питання з вебінару

24 лютого 2021 року в режимі онлайн було проведено вебінар на тему : " Містобудівний кадастр. Взаємодія з ЄДЕССБ, НІГД та публічною кадастровою картою". На вебінарі ми детально розглянули всі питання, а також відповіли на хвилюючі питання від учасників. 
Як можна ознайомитися зі структурою бази даних ЄДЕССБ ?

В публічному доступі відсутній опис структури бази даних ЄДЕССБ, наразі лише описана та опублікована структура даних дозвільних документів, що публікуються  на https://data.gov.ua/ .  

Які можливості, розроблені технології та інтеграції через наявний АПІ?

Наразі по АПІ надається лише публічна інформація.

В подальшому будуть надаватися персональні дані та сформовані pdf-документи.

Який порядок внесення топографо-геодезичного знімання системи будівництва?

Найближчим часом буде надано у доступ в систему сертифікованим геодезистам. Вони матимуть можливість підвантажувати топографо-геодезичне знімання на територію. В дозвільному документі вже реалізовано можливість - при введенні об’єкта в експлуатацію обирати контрольне топографо-геодизичне знімання. 

Конкретно наразі, контролю чи перевірки топографо-геодизичного знімання немає , але воно буде згодом реалізовано. Буде перевірятися геометрія об’єктів (конкретного об’єкта будівництва) і дана геометрія буде в подальшому використовуватися під час нанесення контурів будівель на карту. Не зважаючи на те,  що поки такого контролю немає, є певна вимога - топографо-геодезичне знімання повинно надаватися в двох форматах: GeoTIFF, який можна відразу переглянути на карті та GeoJSON, який має лише контури будівель, для прив’язки конкретного контуру до конкретної будівлі, а також архів з набором шейпфайлів, як фрагмент топоснови 1: 500( п’ятисотки).

Чи є готове юридичне рішення, яке забороняє без прийняття та вигрузки в ЄДССБ, проведення топознімання? 

На даний момент не має. Якщо ми говоримо про питання проєктування, то топознімання - ні. Якщо ми говоримо про контроль топографічного знімання то є рішення, яке стосується здачі в експлуатацію об’єктів будівництва, адже є обов’язок замовника забезпечити укладення договору про проведення контролю геодезичного знімання і обов’язок особи, яка здійснює це знімання завантажити в ЄДССБ. Обов’язку,  що стосувався б конкретно топозйомки - немає.

Маються на увазі виконавчі зйомки чи всі топографо-геодезичні роботи, що виконуються на території ОМС?

В системі передбачено ведення лише контрольно топографо-геодезичного знімання, яке вводиться під час здачі об’єкту в експлуатацію.

Як буде визначатися, що топозйомка зроблена саме на той об’єкт ? Яка прив’язка по реєстру МУО?

Передбачено, що при видачі МУО та БП, ви  відмічаєте на карті центроїдом місцеположення території, на яку видаються документи. На першому етапі буде дуже проста перевірка - ми будемо брати центроїд земельної ділянки,  точки видачі МУО та БП  і будемо перевіряти чи буде він пересікатися з територією  топографо-геодезичного знімання.  

Формат файлів шейп. Чому саме такий формат файлів, а не загальна фраза набір геоданих?

SHP- універсальний формат, будь-яка ГІС-система може вивантажувати дані в цей формат, в тому числі і AutoCad.  В наказі прописано, що структура шейпів має відповідати класифікатору топографічної інформації, який в свою чергу затверджений і вже багатьма використовується, тому на основі цього ми можемо провести певний контроль за поданими матеріалами.

Чи вже є топозйомки, які вже загружені?

На робочій версії системи - ще ні, наразі даний функціонал тестують в тестовому середовищі. 

Хто приймає зйомки який порядок корекції та хто вказує на зауваження?

 На даний момент в системі ЄДССБ зйомки ще не приймаються. Вони просто підвантажуються геодезистами. Можливо в подальшому в системі буде функціонал, через який і буде погодження чи відхилення топозйомки. 

Чи буде на державному рівні нормативний документ стосовно зйомок?

Поки що не передбачено. В експериментальному порядку вказано що топозйомка повинна відповідати класифікатору топографічної інформації 1:500 це єдине.

Де є конкретна норма що контрольне геодезичне знімання має завантажуватися в систему? 

Стаття 39 Закону України  “ Про урегулювання містобудівної діяльності” ч.2 речення друге та третє, яка стосується контролю геодезичного знімання та набрала чинності з 1.12.2020 року.  Раніше знімання потрібно було робити, але нікуди не грузили. Можливо на місцевому рівні хтось  встановлював обов’язок здавати таку зйомку. Але не на всеукраїнському рівні, та і самої електронної системи не було.

В якій системі координат топооснова?

Вона повинна бути УСК - 2000 

Яким чином реалізоване Rest API між ЄДЕССБ та МБК? Яка синхронізація баз даних, чи їх порівняння та ручне перенесення даних?

Для продуктів SOFTPRO сформовано модуль, який в автоматичному режимі буде завантажувати і оновлювати інформацію. Це відбудеться наступним чином: коли ви отримуєте доступ - ключ від Мінрегіону на цю синхронізацію, то ви просто пропишите в модулі цей ключ і система автоматично здійснювати подальші дії. 

Скільки буде коштувати такий модуль від SOFTPRO ?

Модуль встановлюватиметься безкоштовно, тим в кого буде куплена підсистема на ГІС сервер. В кого такої підсистеми немає - платним. 

Поясніть з приводу якої інформації необхідно звертатися до Мінрегіону?

З приводу надання АПІ-доступу  

Чи передбачається повноцінний (з переглядом персональних даних) доступ в ЄДЕССБ до інформації та функціонал аналітичних операції з даними підпорядкованих органів з питань містобудування та архітектури (для обласних органів отримувати в режимі читання доступ до реєстрів місцевих, отримувати звіти за певний період в автоматичному режимі, відстежувати активність)?

Передбачається згодом

Яким чином в ЄДЕССБ обробка даних щодо меж АТО, ЄДЕССБ має свій, автономний масив даних АТО, чи інтеграція з геопорталом АТУ Мінцифри чи НІГД? Як отримати доступ до цих даних з можливістю обробки в ArcGIS?

ЄДЕССБ  має свій набір даних. Поки не передбачено надання цієї інформації.

Чи є зразок листа до Мінрегіону для отримання доступу?

Лист має писатися на Мінрегіон в дозвільній  формі. Як приклад, можете використати шаблонhttps://drive.google.com/file/d/13ZpvI6RgZh3q51vDwwfN7xJZq3J69rMg/view 

Яка ситуація зі специфікаціями?

Специфікація готова. Вже створений розділ на сайті. Поки що ні специфікацію, ні розділ на сайті відкрити не можемо поки не перевірять їх юристи. Ви можете писати листи та питати Мінрегіон. Технічно все готово. Зі своєї сторони ми не можемо поки публікувати і розголошувати, поки Мінрегіон не зробить офіційну публікацію .Коли буде доступ до поворотних точок меж земельних ділянок? 

В законі про НІГД прописані вимоги, щодо відкритості даних по земельним ділянкам, ми активно працюємо над дорожньою картою. На даний момент працюють три АПІ:

 • Підключення підложки WMS
 • Пошук по кадастровому номеру відкрите АПІ
 • Інформацію в точці через АПІ НІГД

API сервіс "Інформація в точці з ПКК" реалізований на порталі НІГД і доступний для держателів на даному етапі. Як увійти в систему і взяти ключ можна переглянути на скріншоті запит відповідь:


Ви займалися розробкою АПІ зі сторони ДЗК? Чи вони самі вирішують це питання?

Інформацію в точці розробила сторона ДЗК для проекту НІГД.

Якщо ми будемо мати доступ до публічної мапи зем.ресурсів, з ким можно спілкуватись по restAPI для ArcGis? 

Звертайтеся до підтримки ArcGis або до постачальники свого програмного забезпечення.

Ми працюємо в УСК 2000, інформацію ми будем отримувати в цій системі координат чи ні? 

В API надаються координати центроїду земельної ділянки, а також її Bbox у системі координат srid: 3857 - WGS 84 / Pseudo-Mercator. 
https://epsg.io/3857   

Чи розробляється підзаконка до закону про НІГД?
З 1 січня 2021 року Закон України про НІГД від 13.04.2020 вступив у дію: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/554-20#Text   

Старт НІГД був в 2020 році, зараз на сайті Держгеокадастру опубліковано проєкт самого порядку. Також це було анонсовано громадськості. За посиланням, наведому нижче, ви можете детально ознайомитися із системою. Проєкт Порядку функціонування НІГД: https://land.gov.ua/info/proekt-postanovy-kabinetu-ministriv-ukrainy-pro-zatverdzhennia-poriadku-funktsionuvannia-natsionalnoi-infrastruktury-heoprostorovykh-danykh/  

Окрім цього існує профіль стандартів УКРГІС, в якому адаптовано стандарт ISO. Самі стандарти не є безкоштовними, проте ми надамо посилання на сервіс, де можна замовити стандарт ДСТУ 8774:2018  “Географічна інформація. Правила моделювання геопросторових даних”: http://online.budstandart.com/ua/catalog/doc-page.html?id_doc=78080  

У ньому описані нові вимоги щодо моделювання геопросторових даних: інтероперабельності, якості, актуальності тощо.

Зараз розробляється нова версія інструкції “Порядок топографічної зйомки у масштабах 1:5000, 1:2000, 1:1000 та 1:500.”:

  У ній описано вимоги щодо якості даних, дронів, дистанційного зондування, сучасних методів збирання інформації та відповідних до них вимог, оцінку точності та інші критерії, на які можна орієнтуватися під час замовлення документації і безпосередньо посилатися на дану інструкцію.

  Як бути із геопорталами, які розгорнуті на ArcGIS?
  На геопорталі НІГД вже реалізовано підключення георесурсів геопросторових даних, які реалізовані на платформі ArcGIS. Достатньо вказати посилання для підключення до стартних геоінформаційних сервісів і дані будуть автоматично підключені на національному геопорталі. На геопорталі є дані, які вже інтегровані та коректно функціонують. НІГД дозволяє повну сумісність, адже ми працюємо в рамках стандартів ISO.

  На рахунок каталогу метаданих та наборів даних -  є також стандарт ISO. Для тих, хто працює на платформі ArcGIS, необхідно звернутися до свого постачальника і вони підключать вам каталог, тому що це стандартний ISO сервіс. Якщо ваш постачальник не зможе підключити, є можливість заповнювати через профіль кабінету. 

  Який порядок оновлення базових геоданих, розпорядниками яких є ОМС/ОДА?  Через кабінет в НІГД? А якщо є створена регіональна/місцева ГІС МБК? 
  Ви підключаєте свій ресурс і оновлюєте в себе його. Всі ресурси тягнуться від ваших геопорталів. Наприклад, якщо Ви на своєму ресурсі змінили дані про рекламу, то система автоматично все підтягне. В НІГД не потрібно нічого додатково оновлювати. Ви просто додайте посилання на свій ресурс і продовжуєте працювати з власним геопорталом. Якщо у вас все правильно налаштовано, то проблем з оновленням не буде.

  В кабінеті потрібно лише реєструвати метадані та нові ресурси, якщо вони будуть з’являтися.  У власних ГІС ви працюєте з даними (оновлюєте, редагуєте, видаляєте), а в НІГД необхідно вказати лише посилання геосервісу опублікованого набору. 

  Як проходить оновлення даних на геопорталі НІГД?
  Оновлення даних на геопорталі НІГД залежить від геопорталів та інформації, яка на них буде оновлюватися.

  Яким чином в системі ЄДЕСББ і НІГД буде реалізовано адресний реєстр?

  Роль НІГД - бути єдиним вікном з геоданих та розуміти які в нас є ресурси. Створення бази та її ведення залежить від самих управлінців.Так як процес присвоєння адреси це частина процесу будівництва, за який відповідають структурні підрозділи у сфері містобудування і архітектури, можливо він  має бути в рамках ЄДССБ. Чітку відповідь на це питання повинен дати Мінрегіон і вирішити, як це має бути.
  Стосовно НІГД в законі чітко прописано, що адресний реєстр є одним із базових наборів. В рамках реалізації доступу до адресного реєстру геопортал НІГД буде займатися розповсюдженням АПІ, щоб це було швидко та зручно і відповідало вимогам профілю стандартів ISO і відповідало потребам всіх користувачів цих геоданих.

  Чи буде децентралізація повноважень держгеокадастру?

  Повноцінна децентралізація повноважень Держгеокадастру наступить після прийняття законопроекту 2194 (було прийнято у першому читанні та рекомендовано до 2-го читання). 
  Зазначеним законопроектом передбачено:

  • повноваження Держгеокадастру щодо розпорядження землями с/г призначення державної власності поза межами населених пунктів передаються громадам. Крім земель, на яких розташовані об'єкти державної власності.
  • проте, Держгеокадастр восени 2020 року ініціював процес передачі у комунальну власність с/г земель державної форми власності. Процес триває, але після 2194 буде повністю завершений юридично.
  • Держгеокадастр буде позбавлено функцій контролю у земельній сфері: ці функції будуть розподілені між різними органами влади (сільські і селищні ради, ОДА, держекоінспекції)
  • законопроектом передбачені зімни в орендних відносинах (переважне право орендаря посилюється при намірі продажу ділянки чи внесенні її до статутного капіталу)
  • документація із землеустрою перевірятиметься лише 1 раз - при внесенні ділянки в ДЗК (на сьогодні - 3 перевірки)
  • скасовується державна експертиза землевпорядної документації
  • надається прямий доступ до ДЗК органам місцевого самоврядування
  • спрощується порядок встановлення меж громад - потрібно буде лише погодження суміжних громад
  • більшість державних підприємств підлягає приватизації

  Обмінний файл містобудівного кадастру реальний?

  Питання не в обмінному файлі. Стандартний обмінний файл вже розроблений і використовується вже у близько 100 країнах. Це GML, а в цьому випадку то GML 3D моделювання об’єктів місцевості з уніфікованою структурою даних для використання в будь-яких ГІС.

  Питання до учасників - що ми хочемо бачити в цьому файлі - стандарт або уніфікований склад профільних геопросторових даних? Для цього потрібно розробити стандарт або певний порядок, який передбачає, що в каталог об’єктів, класів об’єктів та їх атрибутів з усіма класифікаторами.

  Таку роботу ми починали в 2013 році. В першу чергу потрібно написати специфікації профільних геопросторових даних містобудівної документації. Але є певна пересторога, адже в нинішніх документах ДБН,  прописано що має бути виконано в ГІС в певних форматах, але склад їх не визначений. Єдине, що вдалось визначити - це перелік класів та їх кодування в наказі  https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1293-15#Text. 

  Зрозуміло, що він ще не повний і може доповнюватись. Має бути визначений адміністратор для каталогу об’єктів та їх атрибутів, щоб коли виникали нові пропозиції вони мали розглядатися відповідною координаційною радою. Електронний каталог має бути доступним і всі мають ним користуватися. Але такий електронний каталог повинен бути розроблений з урахуванням світового досвіду і обговорюватись на координаційних радах. 


  Питання стосується повноважень Держгеокадастру призначати адміністратора НІГД (наказ №48 від 28.01.2021). Вони є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері національних геопросторових даних (ст. 16 ЗУ "Про НІГД")? У Положенні цього немає (п.1 Постанови №15 від 14.01.2015)

  В Законі України “Про національну інфраструктуру геопросторових даних” в статті 14 пункт 6 прописано про призначення та організацію діяльності адміністратора національного геопорталу. 
  Щодо змін Положень ДГК можете надіслати на ел. пошту  land@land.gov.ua   Читайте також

  Кабінет постачальника геоданих

  Кабінет постачальника геоданих

  Ми розробили унікальний модуль для спрощення та автоматизації процесів управління та додавання геоданих на геопортали всіх типів

  Детальніше
  Велике будівництво на геопорталі Чернігівської області

  Велике будівництво на геопорталі Чернігівської області

  Як дізнатися та отримати досить повне уявлення про результати і плани проєктів Великого будівництва у Чернігівській області

  Детальніше
  Новинка! Карта з будівлями розподіленими за часом

  Новинка! Карта з будівлями розподіленими за часом

  Ми додали цікавий і непересічний шар, де ви можете переглянути будівлі розподілені за часом.

  Детальніше

  Ми використовуємо файли cookie, щоб ваше користування сайтом було зручнішим. Дізнайтеся більше про файли cookie на сторінці Політика використання cookies.
  Натисніть OK, щоб продовжити переглядати сайт Softpro. Ви можете відключити cookies у будь-який момент.