Повернутися до всіх кейсів

Дані безбар'єрності на геопорталах SOFTPRO


Інклюзія, інклюзивність, безбар’єрність - усе це про процес ширшого залучення громадян у життя соціуму.
Такі поняття у наше суспільство входять часом без поспіху, часом недостатньо яскраво але безперечно системно. 

Дійсно масштабним шлях інклюзивності став в Україні лише з 2009 року після ратифікації Конвенції про права осіб з інвалідністю, що створила поштовх у прийнятті цілого ряду дотичних актів і рішень.

Згодом у юридичному полі  поряд з людьми з інвалідністю  голосніше згадали і інші маломобільні групи населення.На перший погляд може здатися, що кількість таких людей незначна чи несуттєва, бо саме таке враження залишила по собі минула тоталітарна епоха у міському середовищі.
Ще досі доводиться добудовувати пандуси і вимагати будівництва перших поверхів будинків на рівні руху пішоходів, знижувати бордюри тротуарів, облаштовувати зупинки тактильною плиткою і тому подібне.

Але, оглянувши повний перелік категорій маломобільних груп населення, кожен має можливість усвідомити, що навіть не маючи значних проблем зі здоров'ям, усі ми значну частину свого життя (мінімум 7-14 років) перебуваємо у статусі маломобільних груп. Інші непередбачувані події життя можуть додати у цей термін ще значніші часові  проміжки, бо завжди лишається вірогідність тимчасово чи назавжди отримати суттєві фізичні обмеження через хвороби, нещасні випадки, аварії  або потреби у догляді близьких і рідних чи інші обставини. 

Маломобільні групи населення:
 • вагітні жінки;
 • діти до 7-ми років;
 • особи, які супроводжують малолітніх дітей;
 • люди поважного віку;
 • люди з інвалідністю;
 • люди з постійними та/або тимчасовими функціональними порушеннями (фізичними, сенсорними, психічними, розумовими);
 • люди які отримали тимчасову травму або хворіють;
 • люди з нестандартними розмірами тіла: значно більшою або меншою за середню масою тіла, низького чи зависокого зросту;
 • люди, які протягом певного часу можуть бути неуважними (приміром під впливом стресу).
Таким чином запровадження інклюзивності у міському середовищі, транспорті, архітектурі та дизайні зараз сприяє захисту прав не тільки людей з інвалідністю, а й значного прошарку населення, що з тих чи інших причин тимчасово кілька періодів життя приєднуються до цієї важливої і значної спільноти.

Так, усе суспільство не маломобільне одночасно але усе суспільство час від часу потребує високого рівня і всеосяжності інклюзивної інфраструктури у будь-якій точці держави.

Тому приємно відзначити, що на геопорталах, розроблених SOFTPRO, уже зараз є перші  публічні дані моніторингу архітектурної доступності.Вперше дані про безбар’єрність були опубліковані на Геопорталі містобудівного кадастру Чернігівської області.Відвідувачі геопорталу отримали доступ до офіційних даних про:
Об'єкти обох шарів містять інформаційні картки з детальною інформацією про відповідність умовам доступного середовища і звісно інформацію про час останнього оновлення даних.
І ось у 2021 році на Геопорталі Луцької міської територіальної громади також з’явилися дані безбар’єрності. Тепер відвідувачі геопорталу мають доступ до інформації про рівень безбар'єрності усіх будівель соціальної інфраструктури, що знаходяться у комунальній власності.Так відвідувачі мають можливість дистанційно дізнатися про такі заклади:
 • загальну інформацію про об’єкт(дата проведення обстеження, адреса розташування об’єкта, форма власності, найменування послуг, особа, яка проводила обстеження, контактний номер телефону, адреса з реєстру адрес, адреса електронної пошти, управитель об'єкта, підсумки щодо безбар’єрності),
 • інформацію про вхідну групу,
 • інформацію про шляхи руху до будівлі,
 • шляхи руху всередині будівлі,
 • безбар'єрність послуг для осіб з інвалідністю.

Також SOFTPRO уважно стежить за тенденціями безбар'єрності у своїх розробках. Ще до появи вимог щодо інклюзивності, наші спеціалісти почали реалізовувати універсальний функціональний дизайн, що має можливість адаптації для відвідувачів інформаційних ресурсів із вадами зору. Ми продовжуємо працювати над підвищенням рівня інклюзивності наших проєктів і розробок.