У ці спекотні дні, коли температурні максимуми перевершують показники за всю історію спостережень для території України, ми звернемо вашу увагу на можливості моніторингу стану повітря засобами геоінформаційних систем (ГІС), розроблених нашими фахівцями. Також розповімо коротеньку історію метеорологічних спостережень в Україні.

Початки Метеорологічних Спостережень

Перші інструментальні метеоспостереження в Україні були проведені в Харкові у 1738 році. Згодом метеоспостереження почали здійснюватися в Сновську на Чернігівщині та у Києві. Перша метеостанція була заснована в Херсоні в 1808 році, а регулярні спостереження почалися з 1811 року на станції в селі Кручик під Харковом. У 1812 році метеоспостереження розпочалися у Києві, а з 1825 року – в Херсоні.

Розвиток Мережі Метеостанцій

Перша метеорологічна обсерваторія була створена в Луганську у 1836 році. Вже понад 100 років метеорологічні спостереження в Україні організовує Державна гідрометеорологічна служба, заснована у 1921 році.

Яскравим поштовхом до застосування наукового підходу у вивченні клімату стала загибель англо-французького флоту в листопаді 1854 року біля Балаклави під час Кримської війни. Тоді Наполеон III звернувся до президента Паризької Академії наук Урбена Левер'є з вимогою пояснити причину балаклавського шторму. Левер'є склав першу у світі синоптичну карту, використовуючи дані 29 метеорологічних станцій, і дійшов висновку, що шторм можливо було передбачити. З цього часу почався розвиток мереж метеорологічних станцій.

Перша вітчизняна мережа метеостанцій - Придніпровська - з'явилася наприкінці XIX століття, налічувала близько 700 пунктів спостережень та проіснувала до 1917 року.

Сучасні Розробки у Моніторингу Стану Повітря

Спостереження за кліматом та станом повітря продовжують приносити користь у плануванні різних видів діяльності у буденному міському господарстві в усі пори року. Наші розробники активно враховують ці важливі дані у своїх проєктах.

Станції моніторингу повітря (2).png

Геоінформаційні Системи

Наші колеги мають значний досвід реалізації спеціальних модулів міських ГІС для збору даних зі станцій моніторингу повітря. Наприклад, для Криворізької міської ГІС був створений модуль, який дозволяє підтримувати реєстр станцій і діє на території міста. Він накопичує та публікує інформацію про стан повітря.

Функції Реєстру:

  • Розташування станцій: Точні координати кожної станції.
  • Дата надходження даних: Час та дата останніх оновлень.
  • Метеорологічні показники: Напрямок та швидкість вітру, температура повітря, атмосферний тиск, відносна вологість, наявність пилу, кількість опадів.
  • Забруднення повітря: Рівень оксидів вуглецю та азоту, діоксидів азоту і сірки, озону, сірководню, аміаку, та твердих часток (до 2,5 та до 10 мкм).

Завдяки цим інструментам, міста мають можливість оперативно реагувати на зміни у стані повітря, забезпечуючи комфорт і безпеку для своїх мешканців.